informace k DVB-T2

ZÁSADNÍ INFORMACE


ROK 2020 BYL V POZEMNÍM TV VYSÍLÁNÍ VE ZNAMENÍ VÍCE PROGRAMOVÝCH ZMĚN
A
PŘECHODU Z DVB-T NA DVB-T2 (V ČR A ČÁSTEČNĚ NA SLOVENSKU)

►STARŠÍ TELEVIZORY A STBOXY NEJSOU JIŽ PRO ČESKÉ PROGRAMY (DVB-T2) FUNKČNÍ
►VŠECHNY TELEVIZORY A STBOXY NA NAŠEM TRHU
UMÍ PŘIJÍMAT DVB-T2
► PODMÍNKOU PŘÍJMU DVB-T2 JE MÍT SIGNÁL DVB-T2 (KANÁLY) Z ANTÉNY (STA) ZAVEDEN
► TELEVIZOR PRO DVB-T2 NEMUSÍ BÝT NUTNĚ SMART (SMART ZNAČÍ CHYTRÝ TELEVIZOR)
► PROGRAMY V DVB-T2 NEMUSÍ BÝT VŽDY V HD (HD ZNAČÍ VYSOKÉ ROZLIŠENÍ OBRAZU)
► ANTÉNY PŘIJÍMAJÍ BEZ ROZDÍLU SIGNÁL DVB-T I DVB-T2, ZÁVISÍ JEN NA DALŠÍM ZAŘÍZENÍ

VAŠE DOTAZY A NAŠE ODPOVĚDI

CO JE DVB-T2?
Nová technická norma, druhá generace pozemního digitálního televizního vysílání. Týká se jen vysílání přes klasické antény. Netýká se satelitu, kabelové, mobilní ani internetové televize.

PROČ SE ZAVÁDÍ DVB-T2?
Podle rozhodnutí Evropské komise musí státy uvolňovat část TV pásma pro rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu (4G, 5G). Televizní frekvence (kanály) se tak musejí vejít do omezeného prostoru. Česká vláda přitom rozhodla o řešení přechodem na novou normu DVB-T2 (kódování H.265 - HEVC). Na normu DVB-T2 již přešly, anebo postupně přechází i některé sousední země.

CO DVB-T2 PŘINÁŠÍ?
Nabízí více programů i v kvalitnějším vysokém rozlišení (HD), lepší zvuk a další možnosti.
Pozemní příjem zůstává stále bezplatný.

CO PRO MNE ZAVEDENÍ DVB-T2 ZNAMENÁ A JAK HO MOHU SLEDOVAT?
Vlastnit televizor nebo alespoň připojit set-top-box pro příjem DVB-T2. Starší přijímače a stboxy již nejsou funkční. Všechny televizory a set-top-boxy na trhu již umí přijímat DVB-T2. Nezbytné je také mít signál T2 z antény přiveden a programy doladit (často jsou na jiných kanálech).

JAK POZNÁM, ŽE MÁM TELEVIZOR NEBO STBOX PRO PŘÍJEM DVB-T2?
Pokud je zakoupen zhruba roku 2017 a později, případně má údaj DVB-T2 (H.265 HEVC) ve specifikaci, anebo je balení opatřeno kulatým certifikátem DVB-T2 (viz níže obr. 1). Anebo jednoduše, když naladí programy v DVB-T2.
Starší přijímače nebo stboxy umožní dnes sledovat pouze slovenské programy (většina ještě v DVB-T).

JAK POZNÁM, ŽE MÁM ZAVEDEN SIGNÁL DVB-T2?
Pokud máte signál DVB-T2 z antény přiveden, při ladění na zařízení pro DVB-T2 se v seznamu zobrazí i programy s dodatkem |T2, případně programy ČT v HD.

JSOU POTŘEBNÉ ÚPRAVY ANTÉN?
Antény v zásadě netřeba měnit, přijímají signály bez rozdílu. Nicméně u větších a starších systémů (STA) se nabízí příležitost k rekonstrukci antén či kabelů k zajištění dobrého příjmu do budoucna. Některé antény mohou být již nefunkční (bývalé pásmo VHF) a letité kabely narušené.

MUSÍM VYHODIT STARÝ TELEVIZOR?
Nechcete-li ještě investovat do nového televizoru, postačí k jakémukoliv televizoru bez podpory DVB-T2 kabelem připojit set-top-box pro T2 (anténní kabel zapojíte do set-top-boxu). Výhodou je nízká cena tohoto řešení, jistou nevýhodou další ovladač a případné omezení některých funkcí. Dbejte, aby televizor měl stejné propojovací konektory jako set-top-box (dříve rozšířený typ SCART, dnes modernější HDMI, viz níže obr. 2). Většina stboxů má oba typy připojení. Pokud má televizor přípojky (zásuvky) pro kabel HDMI, je vhodnější jej použít, umožňuje kvalitnější přenos.

JAK NALADIT TELEVIZOR NEBO STBOX NA NOVÉ PROGRAMY?
Programy v DVB-T2 je nutno doladit, a to automaticky (naladí se všechny stanice včetně případně zdvojených, slabších či kódovaných), anebo manuálně (dle kanálů).

MÁM SI POŘÍDIT SET-TOP-BOX NEBO RADĚJI TELEVIZOR?
Použití set-top-boxu je levnějším řešením do doby životnosti staršího televizoru, pokud ještě nechcete odepisovat svůj televizor, anebo investovat do nového. V opačném případě si rovnou pořiďte nový televizor.

JAKÝ TELEVIZOR SI MÁM POŘÍDIT?
Televizor je dnes spotřebním zbožím. Na trhu jsou stovky modelů, výhradně typu LED. Zvažte proto především sami, jaký televizor chcete, využijete a zvládnete.
• zda jen ke sledování programů, tj. levnější a s jednodušším ovládáním
• či chytrý televizor (SMART), využívající připojení k internetu k pokročilým funkcím
• velikost (úhlopříčku) a tím i relativní kvalitu obrazu volte přiměřeně dle pozorovací vzdálenosti a velikosti místnosti
• cena televizorů se pohybuje zhruba od 3 až přes 20 tis. Kč dle velikosti, typu, vybavení
• pro lepší zvuk je možné doplnit televizor reproduktory a zesilovačem (např. přes USB výstup a sluchátkový výstup, přes audio výstup cinch, přes optický výstup nebo např. soundbar bezdrátově přes bluetooth)
• je vhodné informovat se přímo u prodejce o vlastnostech televizoru, možnostech připojení, případně složitosti menu ovládání, a také záruce a opravitelnosti.

► televizor pro DVB-T2 neznamená nutně SMART (chytrý televizor)

► programy v DVB-T2 neznamenají nutně HD (vysoké rozlišení)

JAKÝ SET-TOP-BOX SI MÁM POŘÍDIT?
Také set-top-boxů existuje mnoho druhů a záleží na výběru každého.
• ceny stboxů se pohybují zhruba od 500 Kč (pro běžný příjem), přes 1200 Kč (dvoutunerové pro oddělený příjem a nahrávání) až k 1500 Kč (vybavené připojením k internetu kabelem nebo wi-fi pro částečnou náhradu chytrého televizoru).
• existují i stboxy se dvěma ovladači (základní hlavně pro naladění a nastavení, druhý jednodušší a s velkými tlačítky, označovaný někdy jako seniorský)
některé stboxy mají k dispozici učící se ovladač (lze na něm naprogramovat zapnutí a vypnutí televizoru případně další funkce, takže postačí jediný ovladač)
• vhodné je osahat si ovladač a nevolit také příliš malé plastové provedení stboxu (zahřívání).
nezapomeňte odstranit případnou fólii z krabičky stboxu (hrozí přehřívání, poškození)

NALADÍ MI TELEVIZI ANTÉNNÍ TECHNIK?
Hlavním posláním anténního technika je zajistit televizní signál. Dodávka a nastavení přístrojů nebývá v jeho časových možnostech. Nemůže přitom ručit ani za změny kanálů a programů ze strany vysilatelů. Koupě televizoru či stboxu stejně jako konkrétní naladění a seřazení programů je individuálním výběrem majitele (každý má jiné požadavky). Způsob ladění se často velmi liší dle modelu a může být časově náročnější. Je proto vhodné postup nastudovat, řídit se menu a ovladačem, případně přizvat technicky zdatnou osobu.

JAK PŘIPOJIT SET-TOP-BOX K TELEVIZORU?
Set-top-box lze k televizoru připojit kabelem SCART, anebo lépe modernějším kabelem HDMI, pokud je touto zásuvkou televizor vybaven - na samotném televizoru pak bude většinou nutné přepnout vstup (tlačítkem INPUT nebo SOURCE na ovladači televizoru) na příslušný vstup HDMI (1, 2, 3...). Jeden set-top-box lze použít k jednomu televizoru.

JAK LADIT TELEVIZOR/STBOX DLE MENU?
Prvotní naladění anebo doladění kanálů s programy je možné prostřednictvím tlačítka Menu v režimu Ladění nebo Instalace, a to Automaticky, případně Manuálně.
Při automatickém způsobu se naladí všechny možné kanály a programy obsažené v nich včetně zdvojených či kódovaných. Manuální způsob umožní naopak výběr jen požadovaných kanálů.
Po naladění je možné v režimu Seznam programů resp. Úprava programů resp. Editace programů (dle menu) jednotlivé programy řadit, mazat, případně přemístit do složky Oblíbené (FAV). Při opuštění úprav tlačítkem EXIT nebo MENU se obvykle objeví dotaz na uložení změn (potvrzení např. tlačítkem OK)
Některé televizory provedou instalaci nových programů automaticky po prvním zapnutí, anebo samy upozorní na výskyt nových programů a doladí je samočinně - přitom se může změnit i nastavené pořadí programů.
Někdy vyžaduje menu heslo, výrobcem je obvykle nastaveno 0000 nebo 1234.

CO DĚLAT, KDYŽ OMYLEM ZMÁČKNU JINÉ TLAČÍTKO NA OVLADAČI?
Při omylu se lze vrátit o krok nebo celkově zpět dle návodu menu (na obrazovce), anebo  stisknutím stejného tlačítka, nebo tlačítka Exit (zpět, šipka zpět), anebo tlačítkem Menu (dle typu zařízení). V krajním případě (při zablokování) pak vypnutím a opětovným zapnutím zařízení, tlačítkem Reset nebo obnovením továrního nastavení (dle typu zařízení).

JE MOŽNÝ PŘEVOD DVB-T2 NA DVB-T A TÍM SLEDOVÁNÍ NOVÉHO VYSÍLÁNÍ BEZ NUTNOSTI POŘÍZENÍ NOVÉHO STBOXU NEBO TELEVIZORU?
Technicky je to možná, ale velmi nákladná záležitost pomocí transmodulátorů. Vhodná je pro rozsáhlé komplexy (hotely, penziony) s velikým množstvím starších televizorů. Počet programů a funkce jsou přitom omezené. Pro bytové domy je krátkozraké investovat několik desítek tisíc v době, kdy velká část lidí již vlastní zařízení pro DVB-T2 a další si je dříve či později obměnou pořídí.

BUDOU VŠECHNY PROGRAMY V HD?
Norma DVB-T2 umožňuje větší využití vysokého rozlišení obrazu (HD). V něm jsou již všechny programy České televize, některé další české stanice a také slovenská Jednotka, Dvojka a Trojka. Většina komerčních stanic zůstává zatím v pozemním vysílání DVB-T2 v základním (tj. středním) rozlišení. Stanice skupiny Prima přešly na vyšší rozlišení (lepší než SD a menší než HD).

NENÍ LEPŠÍ KABELOVKA NEBO SATELIT?
Kabeloví, satelitní, mobilní nebo internetoví (IPTV) operátoři nabízejí širší skladbu programů (balíčky) i ve vysokém rozlišení (HD). Vždy jde ale o smluvní a placenou službu. I sledování "přes internetˆ" je vždy součástí placené služby. Pozemní vysílání zůstává naopak bezplatné (koncesionářské poplatky se vztahují na každý druh příjmu). Záleží tedy na každém, čeho využije (jaké programy chce sledovat).

KOLIK PROGRAMŮ LZE V POZEMNÍM VYSÍLÁNÍ NALADIT?
• v současné době lze v DVB-T či DVB-T2 naladit 30–40 českých programů, v jihomoravském příhraničí pak až dalších 15 programů ze Slovenska nebo Rakouska. Záleží na konkrétní poloze a také provedení instalace. Některé programy dříve skončily, nové se objevily, jiné jsou jen dočasné, a další změny lze očekávat.

ZMĚNY U SLOVENSKÝCH A RAKOUSKÝCH PROGRAMŮ?
• stanice Markíza, Doma, Dajto přešly roku 2018 pouze jako placené na slovenský satelit, v běžném pozemním vysílání nejsou nikde nedostupné
• některé programy ze slovenských vysílačů jsou kódované (např. také ČT1 a ČT2)
• Slovensko na jaře 2020 přeladilo vysílače (kanály), kromě jednoho zůstává ale u  DVB-T, na DVB-T2 přejde plošně nejdříve roku 2022 (viz dále přehled Dostupné programy)
• Rakousko zavedlo DVB-T2 roku 2017, stanice jsou místně kódované, u nás lze volně sledovat jen ORF1, ORF2W, ATV2 (dle místa)

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI PŘÍJMU ROZHLASU?
Vybrané stanice (veřejnoprávní) lze poslouchat prostřednictvím televizoru jako součásti programového multiplexu a přepnutím tlačítka TV/R na ovladači.
U společných televizních antén (STA) s instalovanou anténou VKV lze přijímat množství českých, slovenských i rakouských rozhlasových stanic FM použitím radiopřijímače a připojením jeho anténního vstupu do zdířky R na anténní zásuvce.
Postupně se rozšiřuje také digitalizace rozhlasu (označení DAB), na jihu Moravy zatím omezeně.

PORUCHY TELEVIZNÍHO PŘÍJMU

• Výpadek signálu může nastat dočasně na vysílači (vždy jen některé programy).
• Signál může být nestabilní vlivem přehřívání set-top-boxu (fólie, špatné umístění)
• Při výpadku všech programů může být příčina v napájení zesilovače (zdroj, adaptér, jistič)
• Obraz může vypadávat také vlivem rušení (např. silné neodrušené vysílače internetu 4G, 5G)
• Některé televizory nebo stboxy mohou být po zavedení DVB-T2 citlivé na tzv. echo (nezobrazí určité programy), nutno řešit individuálně (pokud je to možné, přepojením antén, přeladěním)
• Zkontrolujte si také správné připojení (dotažení, zašroubování) všech konektorů.
• Častou příčinou je mnohonásobné a neodborné rozbočování v bytech, vytržení částí kabelů v konektoru nebo v anténní zásuvce.
• Pozor, zásuvky v bytových domech jsou často vzájemně sériově propojeny a při narušení můžete způsobit výpadek signálu dalším bytům. Stává se to při rekonstrukcích bytů.
• Při poruše není přitom vhodné znovu přelaďovat televizor (pouze při oznámených změnách), ale odstranit příčinu nebo vyčkat. Při přeladění se chybějící programy nenaladí a po jejich obnovení budou chybět, bylo by pak nutné opětovné přeladění. Obvykle je pak nutné opětovné seřazení.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE A POJMY U TELEVIZORŮ

DVB-T/T2, S/S2, C = digitální vysílání - příjmové možnosti televizoru (T=pozemní, S=satelitní, C=kabelový). Často jsou televizory vybaveny tunery/sloty pro všechny způsoby
DVB-T2/H265, HEVC = norma pro nové digitální vysílání užitá v ČR
HD = vysoké rozlišení obrazu (signál)
HD READY = základní rozlišení obrazovky (televizoru), postačí pro menší úhlopříčky
FULL HD = vyšší rozlišení obrazovky (televizoru), obvykle úhlopříčky od 80 cm
4K/UltraHD/UHD = ultravysoké rozlišení televizoru, obvykle úhlopříčky nad 110 cm
SMART TV = chytrý televizor, s operačním systémem, připojením k internetu, wi-fi
wi-fi = bezdrátové připojení k internetu
HbbTV, též červené tlačítko = funkce hybridní, interaktivní televize, umožňující např. využití archivu. Nutné připojení televizoru k internetu (smart televizor)
OLED, QLED = nejmodernější a nejdražší technologie LED,  dokonalejší podání obrazu
SCART = původní starší kabel/zásuvka pro připojení zařízení k televizoru (stbox, video)
HDMI = modernější kabel/zásuvka pro připojení zařízení k televizoru (stbox, video)
USB = univerzální vstup/výstup např. pro připojení externího disku, PC, napájení
kanál = označení pro kmitočet se signálem. Nejde přitom o číslo Vašeho seřazeného programu v televizoru.
multiplex = skupina programů v kanálu (tj. na jedné frekvenci=kanálu se přenáší více programů).